آداب تربیت فرزند از منظر اسلام

نقش و وظایف مادر (حتی قبل از تولد فرزند)، تغذیه روانی جنین، مسئولیتپذیری کودک و همچنین نقش پدر قبل از تولد و مسائلی مانند نیکی به فرزندان، تربیت در دوره کودکی و نوجوانی، یاد دادن تعالیم مذهبی به فرزندان و سایر موضوعات که در تربیت و رشد اخلاقی معنوی کودکان نقش دارد، در این کتاب بیان شده است. راهنمای پرسش و پاسخ پُرســــان 10 راهکار برای صمیمیت بیشتر کودک با والدین کودکم اشتهایی به غذا خوردن ندارد فواید تنها بازی کردن برای کودکان اصول تغذیه در کودکان مبتلا به صرع چگونه نزد همسرمان از خانوادهاش شکایت کنیم؟ توجه به وضعیت روانی همسر، گستراندن بستر آرامش در منزل و خارج آن و نیز تغذیه مناسب و سالم از ضرورتهای این دوره است. نقل کرده است که فرمود: هیچ سودی برای مرد بهتر از همسر صالح، که هنگام دیدن وی شوهر خوشحال شود و در غیاب شوهر نگهدار خود و اموالش باشد،نیست. حضرت فرمود: اگر بداخلاق است، دخترت را به ازدواج او در نیاور. به او یاد دهند که در کارهای مباح، از دستورات پدر و مادر و یا بزرگتر از خود پیروی کند.

بررسی آموزههای شریعت مقدس اسلام، بازدهی عملکرد صحیح به دستورات تربیتی دین و کنکاش در اندیشه معصومین(ع)، حاکی از این است که خداوند در تدوین شریعت مقدس به عنوان یک برنامه اصیل انسانساز، اهمیت تربیت انسان و توجه به مسایل تربیتی را مدنظر داشته است. فرزند از ابتدای تولد تا ۲۱ سالگی، یعنی هنگامی که به لحاظ تربیتی از محیط خانواده دور میشود و از نظر رشد جسمی و اخلاقی ـ تربیتی به بلوغ نسبی میرسد، مراحل به هم پیوسته رشد و تربیت را پشت سر میگذارد. مدرسه آنلاین- سیره تربیتی امام رضا(ع)، با توجه به سفر آن حضرت به خراسان و دوری از کانون خانواده و نیز تک فرزندی چنانکه برخی از بزرگان قایلند بسیار قابل توجه است; چرا که تربیت فرزند یگانه آن هم از راه دور شیوه ای خاص می طلبد. اگر پای صحبت قدیمی ها نشسته باشید حتما با این نمونه مواجه شده اید که زمان گذشته تعداد زیادی خانواده در فضایی کوچک باهم زندگی میکردند با این حال روابط درستی بین همه حاکم بود چرا که هر کس میدانست چه وظایفی در قبال دیگری دارد، حساب کوچکتری بزرگتری مشخص بود و کودک در رفتار با بزرگتر ها با احترام و ادب پاسخ میداد، در مقابل بزرگتر ها نیز سعی میکردند کودک خود را برای زندگی آینده و مواجه با پستی و بلندی های آن آماده کنند.

پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) می فرمایند: «اکرِمُوا أولادَکُم و أحسِنوا آدابَهُم یُغفَرلَکُم؛(۱) فرزند خود را گرامی بدارید و آنان را خوب تربیت کنید تا آمرزیده شوید.» برای رسیدن به این هدف، خود والدین باید اهل تحقیق و مطالعه باشند تا بر اساس تحقیق و بررسی های که به دست آورده اند، آنچه را که می خواهند به فرزندشان بیاموزند، درستی آن را باور داشته باشند. بعد از انتخاب همسر شایسته، در طلیعه ازدواج بایدمهمترین هدف ازدواج، که همان تربیت فرزندان صالح است، مورد توجه باشد ویاد خداوند متعال میهمان قلبهای پاک زن و مرد بوده و آنها باید، ضمن رعایت سایر آداب نکاح، از خداوند فرزند سالم و صالح طلب کنند. بوسه بر چهره و درآغوش گرفتن کودک از سوی آشنایان اگرچه در آغاز هیچ مساله ای پدید نمی آورد اما تکرار و افراط در آن ممکن است همراه با لذت جویی یا تحریک جنسی کودک باشد. انسان بدون تربیت صحیح ره به جایی نمی برد، نه از باغ زندگی خویش میوه شیرین می چیند و نه کام انسانهای دیگر را از ثمرات درخت وجود خود شیرین می کند;و بالاتر آنکه نه به درک معنای انسانیت نایل می آید و نه به فتح قله های رفیع انسانیت دست می یازد.

درخت تربیت زود ثمر نمی دهد و نباید انتظارداشت یک شبه یا چند ماهه در امر ظریف و پیچیده تربیت معجزه انجام گیرد; بلکه باید از سالها قبل از تولد زمینه تربیت صحیح را فراهم کرد و بعد از تولد،بتدریج با صبر و حوصله، به انجام آن پرداخت. دین مبین اسلام، مکتبی انسان ساز است که مخصوص به یک زمان یا مکان خاص نمیباشد بلکه با توجه به جامعیت آن، به تمامی ابعاد زندگی ما میپردازد. تربیت جریانی مستمر و فعالیتی تدریجی است که نه مرزمی شناسد و نه زمان و مکان; بلکه به درازای عمر است و به پهنای ابعادوجودی عالم اکبر، یعنی انسان. ازاین رو اهمیت وضرورت تربیت برکسی پوشیده نیست. حکایت ازاین نکته مهم دارد. به ثمر نشستن گل به مراقبت دائمی باغبان نیاز دارد. سعادت و شقاوت کشورها بسته به وجود زن است. تربیت ضروری ترین نیاز انسان در زندگی است. تربیت از دیدگاههای فردی، اجتماعی، سیاسی، معنوی و فرهنگی مورد توجه انسانها قرار گرفته است. نگاه به فرزند دنیوی و اخروي است.

دیدگاهتان را بنویسید