استقبال بایدن از تمدید آتش‌بس در یمن


به گزارش مجله خبری نگار، به نقل از العربیه، سازمان ملل شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که همه طرف‌های درگیر در جنگ یمن بر تمدید آتش برای دو ماه دیگر طبق شروط اولیه توافق شده موافقت کردند.
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری به روزنامه‌نگاران گفت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از اعلام خبر تمدید آتش بس در یمن استقبال کرد.

به گفته وی: بایدن همچنین بیان کرده که این یک اقدامی مهم و روبه جلو است منتهی در دوره طولانی مدت ناکافی است.

کربی بیان کرد که تمدید آتش بس یکی از موضوعات محوری در گفتگوی رئیس جمهور آمریکا با رهبران عربستان در جریان سفر اخیرش به آن کشور بود.

سخنگوی شورای امنیت ملی تاکید کرد که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان هر دو بر تعهدشان به تمدید آتش بس در جریان دیدار‌های خود با رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده بودند.

وی گفت:” بایدن از رهبران سعودی به دلیل پایبندی آن‌ها به گفتگو‌های صورت گرفته در راستای تمدید آتش بس یمن قدردان است. وی همچنین نقش مثبت و محوری عمان به ویژه نقش هیثم بن طارق، سلطان عمان در این امر را ستود. “

هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل در امور یمن در بیانیه‌ای گفت: خوشحالم که اعلام کنم دو طرف توافق کردند که آتش‌بس را با همان شرایط اولیه برای دو ماه دیگر، از دوم اوت ۲۰۲۲ تا دوم اکتبر ۲۰۲۲ تمدید کنند.

گروندبرگ افزود: تمدید آتش بس همچنین شامل تعهد طرفین برای تشدید مذاکرات برای دستیابی به توافقنامه آتش بس گسترده در اسرع وقت است.

دولت مستعفی یمن نیز به نوبه خود از خبر فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در تمدید آتش بس در یمن استقبال کرد.

در بیانیه دولت مستعفی یمن آمده است که هدف اصلی آتش بس جلوگیری از ریختن خون بیشتر در یمن به دلیل جنگ و تسهیل حرکت آزادانه غیرنظامیان و جابجایی کالاها، خدمات بشردوستانه و تجاری در سراسر یمن است.

دولت مستعفی یمن همچنین بر ضرورت اجرایی شدن تمامی بند‌های آتش بس و توقف تمامی حملات تاکید کرد.

در این راستا، دولت مسعتفی یمن بر حمایت جدی خود از همه تلاش‌های سازمان ملل و فرستاده ویژه آن در مسیر دستیابی به صلحی همه‌جانبه و عادلانه، مطابق با سه مرجع مورد توافق، که قطعنامه بین‌المللی ۲۲۱۶ از جمله مهم‌ترین آنهاست، تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید