بررسی تربیت فرزنداز نظر اسلام و روان شناسی

نقش والدین در این زمینه و برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی جوانان، نقش مهم و اساسی است. محبت به فرزندان امری درونی است که خداوند آن را در دل پدر و مادر به ودیعت نهاده است؛ اما آنچه در این میان مهم می نماید و آثار تربیتی در پی دارد ابراز آن است. حسین (ع) امام سجاد (ع) را صدا زد، در آغوش گرفت و به سینه چسبانید، میان دو چشمش را بوسید و سپس فرمود: پدرم به فدایت باد، چقدر خوشبو و زیبایی! در میان امامان شیعه، امام حسین (ع) شرایط ویژه خود را داشت؛ بنابراین ضمن آنکه همه زندگی و سیره حضرت سرمشقی کامل از حیات طیبه، برای پیروانش است؛ سیره تربیتی آن حضرت در حادثه کربلا هم برای کسانی که زندگیشان به شرایط زمانی آن حضرت شباهت بیشتری دارد و میخواهند حسینی باشند، اهمیت بیشتری دارد. تربیت امری است حائز اهمیت و دارای نقش و فایده های فوق العاده در ایجاد تحول و دگرگونی درحیات انسان هاست و به لحاظ اهمیت این امر است که از روزگاران دیرین مورد توجه همه والدین و مربیان و فلاسفه و علمای اخلاق بوده و هست .

قرآن کریم از استجابت دعای حضرت زکریا برای طلب فرزند در آیه 90 انبیاء اینگونه یاد میکند «فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ وَهَبْنا لَهُ یَحْیى» از این آیات فوق میتوان برداشت کرد که اولاً فرزند معین پدر در امر دین و دنیا است وهمچنین درخواست فرزند و نسل پاک، سنّت و روش انبیاست و ارزش ذریّه و فرزندان، به پاکى آنهاست. به گزارش خبرگزاری بینالمللی قرآن(ایکنا) از لرستان، تردیدی نیست که دین مبین اسلام بهعنوان برترین دین آسمانی در معارف الهی خود به اهمیت خانواده و فرزندداری عنایت ویژهای کرده است و قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) بهعنوان سرچشمه و منبع اصلی احکام این دین مبین در زمینههای مختلف از جمله مسائل جمعیت شناسی بهشمار میروند. این یک راه عالی برای حفظ ایمان و نشان دهنده ی اهمیت تربیت فرزند در اسلام و قرآن است . انبیاء- 86 و 85) درخواستی که در آیات فوق از جانب حضرت ابراهیم مطرح میشود خود نشاندهنده عظمت و فضیلت وجود فرزندان صالح در زندگی انسان است که چگونه پیامبری اولوالعزم آنرا از خداوند به کرات درخواست میکند.از طرفی استفاده آیات از لفظ بشارت برای فرزنددار شدن این پیامبران، نشان از اهمیت این موضوع است. فرزندان خود را شنا و تیراندازى بیاموزید.

در همین خصوص، نقل می کنند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم)، حسن(علیه السلام) و حسین(علیه السلام) را به پشت خود سوار می کرد و می فرمود: «نیکو شتری است، شتر شما»(۳۴) بنابراین قبل از هر چیزی باید اعتماد و علاقه جوانان را به خود جلب کنیم تا به آنچه آموزش می دهیم، اقبال داشته باشند. چنانکه پیامبر اکرم(ص) در این باره سفارش فراوان داشته از جمله نعمان بن بشیر میگوید: شنیدم پیامبر(ص) فرمود: بین فرزندانتان به عدالت رفتار کنید. از امام سجاد (ع) درباره آن پرسیدند، امام سجاد (ع) بسیار گریست و فرمود: این، اثر بارهای غذایی است که پدرم بر دوشش حمل میکرد و به خانههای تهیدستان میبرد. بسیاری از والدین نسبت به لجبازی یا عدم حرف شنوی فرزند خود در این سن گلایهمند هستند و گاه روشهای به کار گرفته شده برای تربیت کودک نامناسب است و عمدتاً والدین با پرخاش تلاش میکنند تا کودک را از انجام کاری که نامناسب است، بازدارند. محبت زیاد و بی جا، موجب ناز پروردگی، لوس بار آمدن و از خود راضی شدن کودک میشود و به سبب وابستگی شدید کودک به والدین، فرزندان را از کسب استقلال باز می دارد و در حقیقت زمینه ضعف و سستی کودک و عدم شکیبایی و پایداری او در مقابل مشکلات را فراهم میکند.

کودک انتظار دارد که پدر و مادر در زندگی با وی به عدالت رفتار کنند و از هرگونه تبعیض و تفاوت نا به جا در مورد فرزندان پرهیز کنند. در این مساله، چنانچه فرزند از قدرت انتخاب صحیح و معقول برخوردار است، باید به وی حق انتخاب داد و از ازدواجهای تحمیلی پرهیز کرد. این دوره که سن خوشی و بازی کودک است، از زمان تولد شروع میشود. اگر به فرایند تربیت که امری پیوسته و همیشگی است، از دوران کودکی و حتی پیش از آن توجه شود، نتایج فردی و اجتماعی فراوانی به دست میآید. از نظر اسلام و البته سایر علوم اجتماعی، اگر لازم باشد که انسان برای رسیدن به کمال از یک نردبان چند پلهای صعود کند، به طور حتم اولین پله این نردبان تشکیل خانواده است. سپس، هنگامی که با او آمیزش کرد، حملی سبک برداشت، که با وجود آن، به کارهای خود ادامه میداد و چون سنگین شد، هر دو از خداوند و پروردگار خود خواستند، اگر فرزند صالحی به ما دهی، از شاکران خواهیم بود». مدیر عامل موسسه قرآنی ادامه داد: پیامبر میفرماید: (انأ مدینة العلم وشیه جنة و علی بابها) و( انأ مدینة حکمه و شیه جنه و علی بابها) یعنی من در درون خودم یک بهشتی دارم و این طبیعی است که وقتی ایشان در وجودش بهشی دارد این بهشت درون را به دیگران هم میتواند منقل کند و با هر کس که صحبت و احوال پرسی کند این محبت و آرامش به او نیز منتقل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید