تربیت فرزند – پرسمان

به خاطر بیاور) هنگامى را که لقمان به فرزندش- در حالى که او را موعظه مىکرد- گفت: «پسرم! چیزى را همتاى خدا قرار مده که شرک، ظلم بزرگى است. رفتارهای نامناسب او را مورد انتقاد قرار دهید، نه خود او را. در سنین دیگری کودک میخواهد مستقل شود و دائما نه میگوید. برای این کار بهتر است در زمینه آموزش مسائل جنسی به کودک کتاب بخوانید و آگاهی خود را درباره آن بالا ببرید. هدف از تربیت کودک پرورش خلاقیت ، ابتکار و نیروی تفکر او است منظور از این نوع تعریف آن است که والدین باید روش تربیتی را با توجه به شخصیت و تفاوت های فردی فرزند خود در نظر بگیرند ممکن است والدین در راه تربیت فرزندان خود با آموزش ها و روش های تربیتی زیادی مواجه شوند ، اولین قدم در این راه تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط والدین است این که با توجه به فرد پیشنهاد دهنده شیوه تربیتی او رابپذیریم بسیار کار اشتباهی است که می تواند خسارات جبران ناپذیری برای کودکمان ایجاد کند. تکریم کودک باعث به وجود آمدن احساس شخصیت و عزت نفس، پذیرش سخنان و آموزش های والدین؛ جلوگیری از سقوط در ورطه بزهکاری و گناه، جلوگیری از احساس خودکم بینی و جلوگیری از نفاق و دورویی در وی می شود.

و همچنین است آموزش نماز، شنا، تیراندازی که همه این ها در تربیت جسمی و روانی کودک مؤثر است و در تربیت قرآنی ، احتیاط های لازم در امور جنسی کودک نیز حایز اهمیت شمرده شده او امر فرمود که کودکان باید با اجازه وارد اتاق خواب پدر و مادر شوند، می فرماید:«ای کسانی که ایمان آورده اید! بردگان شما و همچنین کودکانتان که به حد بلوغ نرسیده اند، در سه وقت باید از شما اجازه بگیرند. البته محبتی معتدل و راستین و به دور از تکلف و تصنع و متناسب با سن و سال و وضع و حال کودک و به دور از تبعیض که در این زمینه روایاتی از اهل بیت (ع) نیز داریم . اگر فرزندی در یک خانواده، سورهای از قرآن کریم را یاد بگیرد خداوند متعال شفاعت خود را شامل حال آن خانواده خواهد کرد، قرآن کریم یک سد نورانی برای جلوگیری از ورود فرزندان به انحرافات اخلاقی است و کسانیکه با قرآن مانوس شوند سیمای آنها با معنویت نورانی میشود.

با اطرافیان به خصوص همسرتان مهربان باشید و به همسرتان محبت کنید تا فرزند شما نیز محبت کردن به دیگران را یاد بگیرد. باید فرزندتان را کنترل کنید اما به حرف هایش گوش نمی دهید. به طور کلی روش الگویی به عنوان تربیت عملی بر جان انسان ها می نشیند و در نفوس آن ها رسوخ می کند.به همین جهت قرآن کریم در آیه 44 بقره می فرماید:«أَتَأْمُرُون َ النَّاس َ بِالْبِرِّ وَ تَنسَوْن َ أَنفُسَکُم ؛ آیا مردم را به نیکی دعوت می کنید، اما خودتان را فراموش می نمایید». شما برای اینکه یک رفتار را تقویت کنید لازم نیست حتما برای فرزندتان جایزه بخرید گاهی اوقات یک در آغوش کشیدن ساده، لبخند زدن و گفتن جملاتی نظیر آفرین میتوانند تاثیرات شگفت انگیزی داشته باشند. اگر او چنین زبانی را به کار برد قاطعانه به او یادآوری کنید که هیچگونه بیاحترامی را تحمل نخواهید کرد. باید به فرزندان اجازه دهید تا با مشکلات روبهرو شوند و همچنین به آنها کمک کنید تا راه مبارزه با آنها را پیدا کنند و از انجام کارهایشان و شکستی که خوردهاند ناامید نشوند تا بتوانند به هدف مناسب خود دست یابند. سعی کنید نسبت به رفتار خود آگاه باشید و ببینید رفتارتان در موقعیتهای مختلف دقیقاً بر چه اساسی است.

در طول سفر از طریق تلفن با فرزندان صحبت کنید و در بازگشت از مسافرت سوغات آنها را فراموش نکنید. بی گمان بهترین روش تربیت که مبتنی بر شناخت حقیقت انسان و همه نیازهای روحی و روانی اوست ، راه وحی است و قرآن کریم آئین خود را بهترین آیین تربیت برای کل بشر معرفی کرده است. پس میتوان گفت: والدین بهترین الگو برای فرزندان هستند و کانون گرم خانواده نیز مکان مناسبی برای تعلیم علوم دینی به نوجوانان و جوانان است. من از دوران کودکی تو استفاده کردم و قبل از آنکه دل تربیتپذیر تو، سخت شود و عقلت را مسائل دیگری به خود مشغول نماید به تربیت و تعلیم تو اقدام نمودم». رخ برمتاب و در زمین خرامان راه مرو که خدا خودپسند لافزن را دوست نمیدارد (۱۸) و در راه رفتن خود میانهرو باش و صدایت را آهسته ساز که بدترین آوازها بانگ خران است». امروزه پائین آمدن سن بلوغ و بالا رفتن سن ازدواج باعث پدید آمدن بسیاری از مشکلات روحی و جسمی در جوانان گردیده است. آماده کردن افراد برای زندگی موفق در جامعه است و اگر این مرحله به خوبی طی شود بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه به صورت اتوماتیک وار حل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید