تشکیک در مورد تاثیر واکسن‌های کرونا ظلم به بشریت است


به گزارش مجله خبری نگار،دکتر مجید مختاری با بیان اینکه در مطالعات مختلف با مطالعات بسیار پیچیده ریاضی نشان داده شده که اگر واکسن کرونا نبود، مرگ و میر بیماران کرونا بسیار زیاد بود، افزود: در یک مطالعه اخیرا مشخص شد که اگر جمعیت دنیا بر اساس توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت در زمان غلبه واریانت دلتا، ۴۰ درصد واکسینه شده بودند، می‌توانست از مرگ و میر ۲۰ میلیون نفر جلوگیری کند.

وی ادامه داد: اُمیکرون مرگ و میر بالایی نسبت به سویه دلتا ندارد، اما ابتلا به اُمیکرون بسیار بیشتر و حتی ۵ تا ۶ برابر دلتا است که این قدرت سرایت اُمیکرون و هجوم بیماران در سراسر دنیا به مراکز درمانی، فشار زیادی را به سیستم درمانی کشور‌ها وارد می‌کند. در حال حاضر مرگ و میر‌ها نیز نه بخاطر رفتار ویروس بلکه بخاطر سایر بیماری‌ها و ابتلا به کووید۱۹ در افرادی که مستعد هستند و در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و در این مراکز به کووید۱۹ مبتلا می‌شوند، مقداری افزایش یافته است.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: مطالعات اولیه در شروع پاندمی کرونا نشان داد که رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شستشوی دست ها، تهویه مناسب در اماکن مسقف و پرهیز از تردد‌های غیرضروری می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا، بستری و مرگ و میر داشته باشد.

بر اساس گزارش سایت وبدا، دکتر مختاری یادآور شد: متاسفانه گویا دنیا رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را فراموش کرده در حالیکه برگشتن به رعایت این شیوه نامه، می‌تواند در کنترل کرونا در هر موجی از بیماری، موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید