تصویر جدید تلسکوپ “جیمز وب” از کهکشان “چرخ گاری”!


به گزارش مجله خبری نگار، تلسکوپ فضایی جیمز وب با استفاده از دوربین‌های فروسرخ نزدیک و میانی خود، کهکشان Cartwheel را با جزئیات پیچیده جدیدی ثبت کرد. کهکشان “چرخ گاری” که در فاصله ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی مجسمه‌ساز قرار دارد، شکل فعلی خود را طی یک برخورد تماشایی بین دو کهکشان به دست آورده است.

ناسا می‌گوید تلسکوپ فضایی جیمز وب توانسته است جزئیات جدیدی را در مورد شکل‌گیری ستاره و سیاه‌چاله در مرکز این کهکشان که حدود ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، کسب کند. جیمز وب با استفاده از نور مادون قرمز، توانست از میان غباری که کهکشان Cartwheel را در هنگام مشاهده سایر تلسکوپ‌ها از دید پنهان کرده بود، نگاه کند.

تصویر جدید تلسکوپ

این تصویر ترکیبی از دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) و ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) جیمز وب است. داده‌های NIRCam، که تصویرگر اصلی جیمز وب است، به رنگ آبی، نارنجی و زرد رنگ‌بندی شده‌اند، در حالی که داده‌های MIRI قرمز هستند.

کهکشان Cartwheel در پی برخورد یک کهکشان مارپیچی بزرگ و یک کهکشان کوچک‌تر شکل گرفته است. دارای دو حلقه، یک حلقه داخلی روشن و یک حلقه بیرونی رنگارنگ است. حلقه بیرونی حدود ۴۴۰ میلیون سال است که از مرکز برخورد منبسط شده و مقدمه‌ای برای تشکیل ستارگان است.

تصویر جدید تلسکوپ

پیش از این تلسکوپ فضایی هابل تصاویری از کهکشان “چرخ گاری” به زمین فرستاده بود، اما در آن زمان تصاویر ارسالی نشان می‌داد “چرخ گاری” هنوز یک کهکشان مارپیچی شبیه کهکشان راه شیری بوده و با کهکشان کوچک‌تر ادغام نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید