تغییر تقویم لیگ قهرمانان به نفع کشور‌های غرب آسیا


به گزارش مجله خبری نگار/ایران ورزشی: کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا سرانجام رأی به تغییر تقویم لیگ قهرمانان قاره داد و این مسابقات به جای بهار – پاییز با فرمت پاییز – بهار برگزار می‌شود. تقویم قبلی که منطبق با تقویم لیگ‌های شرق آسیا بود در یک سال تقویمی میلادی برگزار می‌شد و تیم‌های غرب قاره که بعد از صعود به مرحله حذفی وارد فصل جدیدی می‌شدند، گاهی مجبور به تغییرات زیادی بودند.

تقلید کنفدراسیون فوتبال آسیا از یوفا

تقویم جدید که شبیه تقویم لیگ قهرمانان اروپا است با لیگ‌های غرب آسیا انطباق دارد و تیم‌های این منطقه در صورت صعود از مرحله گروهی می‌توانند بدون تغییر تا پایان مسیر پیش بروند. در ۱۰ دوره قبلی لیگ قهرمانان تیم‌های غرب آسیا فقط دو بار قهرمان شده‌اند (الهلال در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱) و شاید تغییر تقویم شانس موفقیت آن‌ها را بالاتر ببرد.

لیگ قهرمانان آسیا از فصل ۲۴ – ۲۰۲۳ با تقویم جدید برگزار خواهد شد. مرحله گروهی مسابقات ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ شروع می‌شود و دو بازی رفت و برگشت فینال ۲۲ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ خواهد بود. شیوع کرونا کنفدراسیون فوتبال آسیا را مجبور کرد که در دو سال گذشته این مسابقات را به‌صورت متمرکز برگزار کند، ولی با شروع تقویم جدید قرار است مسابقات به حالت عادی برگردد و به‌صورت رفت و برگشت برگزار شود. تغییر دیگر حذف قانون گل زده در خانه حریف است. این فرمولی است که یوفا برای لیگ‌های اروپایی در نظر گرفت و حالا قرار است در فوتبال آسیا هم پیاده شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تغییر تقویم مجبور به وقفه‌ای یکساله در برگزاری لیگ قهرمانان است و تیم‌های استقلال، پرسپولیس، سپاهان و نساجی (قهرمان جام حذفی) که سهمیه فصل گذشته را به دست آوردند، فرصت حضور در مسابقات قاره‌ای را از دست دادند. فدراسیون فوتبال هنوز نحوه تقسیم سهمیه تیم‌های ایرانی برای فصل ۲۴ – ۲۰۲۳ را اعلام نکرده، ولی شنیده می‌شود که ممکن است برای این چهار تیم هم سهمی در نظر بگیرد.

مجوز حرفه‌ای دردسر بزرگ فوتبال ایران

دردسر بزرگتر برای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، مشکلات باشگاه‌های لیگ برتری برای کسب مجوز حرفه‌ای است. سال گذشته استقلال و پرسپولیس اجازه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را پیدا نکردند و فقط سپاهان و فولاد توانستند در این مسابقات شرکت کنند. دو تیم تهرانی که به احتمال زیاد در لیگ بیست و دوم هم سهمیه می‌گیرند، کمتر از یک سال برای تطبیق با خواسته‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا فرصت دارند. با این حال استقلال و پرسپولیس همچنان با رویه قبلی پیش می‌روند و توجه چندانی به کاستن از هزینه‌ها و رفع نواقص مدارک‌شان ندارند. وضعیت بقیه باشگاه‌های لیگ برتری هم بهتر از استقلال و پرسپولیس نیست و فقط باشگاه‌های محدودی شرایط کسب مجوز حرفه‌ای را دارند.

مصاحبه هفته گذشته سهیل مهدی، مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ که از احتمال تعلیق لیگ برتر فوتبال ایران گفت، هشداری است که فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها باید کاملاً جدی بگیرند. حذف دوباره استقلال و پرسپولیس از مهم‌ترین مسابقات قاره‌ای برای هواداران پذیرفتنی نخواهد بود و مدیران دو باشگاه از حالا باید به فکر حل این مشکلات باشند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا قوانین ۷۲ صفحه‌ای خود برای صدور مجوز حرفه‌ای را که تغییراتی جزئی نسبت به فصل گذشته دارد اعلام کرده و فدراسیون فوتبال قرار است دریافت این مجوز برای باشگاه‌های لیگ برتری را الزامی کند.

جزئیات تقویم جدید لیگ قهرمانان

کنفدراسیون فوتبال آسیا تاریخ برگزاری فصل آینده این رقابت‌ها را اعلام کرد که در منطقه غرب به شرح زیر است:

مرحله مقدماتی: ۱۷ و ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

مرحله پلی‌آف: ۳۱ مرداد ۱۴۰۲

مرحله گروهی

هفته اول: ۲۷ و ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

هفته دوم: ۱۰ و ۱۱ مهر ۱۴۰۲

هفته سوم: اول و دوم آبان ۱۴۰۲

هفته چهارم: ۱۵ و ۱۶ آبان ۱۴۰۲

هفته پنجم: ۶ و ۷ آذر ۱۴۰۲

هفته ششم: ۲۰ و ۲۱ آذر ۱۴۰۲

مرحله یک‌هشتم نهایی

دور رفت: ۲۳ و ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

دور برگشت: ۳۰ بهمن و اول اسفند ۱۴۰۲

مرحله یک‌چهارم نهایی

دور رفت: ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

دور برگشت: ۲۱ و ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

نیمه‌نهایی

دور رفت: ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

دور برگشت: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

فینال

دور رفت: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

دور برگشت: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید