تمدید آتش‌بس تأکیدی بر تمایل ما برای برقراری صلح است


به گزارش مجله خبری نگاراز المسیره، «محمد النعیمی» گفت: جامعه بین‌الملل یا باید با رفتار یمن در قبال آتش‌بس تعامل داشته باشد و یا منتظر باشد که ببیند به خاطر عدم پایبندی ائتلاف سعودی به آتش بس، چه اتفاقی برای امنیت انرژی و … خواهد افتاد.

وی افزود: حرکت آمریکا به سمت آتش بس تاکتیکی است که به منافع این کشور مرتبط است، حتی اگر به بهانه صلح و وضعیت انسانی در یمن باشد.

عضو شورای عالی سیاسی یمن اضافه کرد: ارزیابی رهبری از آتش بس، دقیق، با حساسیت و با اولویت منافع عالی ملی است.

النعیمی همچنین گفت: تمدید آتش بس تأکیدی بر مواضع ما است که به دنبال کاهش رنج‌های مردم و تمایل به صلح شرافتمندانه هستیم.

«هانس گروندبرگ» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن سه‌شنبه شب از توافق طرف‌های یمنی برای تمدید ۲ ماهه آتش بس خبر داد.

وی گفته بود: تمدید آتش بس یمن در بر گیرنده تعهد طرف‌ها برای مذاکره برای دستیابی به یک توافق گسترده‌تر است.

آتش بس یمن که بار‌ها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد.

پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آن‌ها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

دیدگاهتان را بنویسید