تونل‌زدن ویروس کرونا از بینی به مغز!


 

 

افرادی که در رابطه با این موضوع مطالعه کرده‌اند، می‌دانند این ویروس از طریق یک گیرنده خاص به نام ACE2 خودش را از غشا وارد سلول‌ها می‌کند؛ اما نکته اینجاست که بسیاری از سلول‌های بدن انسان از جمله سلول‌های عصبی اصلاً چنین گیرنده‌ای ندارند.

حالا به‌نظر می‌رسد نتایج یک تحقیق جدید این راز را کشف کرده: سلول‌ها از طریق یک سری رشته‌های بسیار باریک به نام Tunneling Nanotubes به یکدیگر متصل می‌شوند. ویروس کرونا برای انتقالِ بین سلول‌ها، به‌جای حرکت از غشا‌ از طریق این تونل‌ها به سلول بعدی می‌روند.

 

این تصویری است که محققان از جناب ویروس هنگام جابه‌جایی از داخل تونل گرفته‌اند! جالب است بدانید عرض این تونل‌ها حدود 0.7 نانومتر است.

اما نکته مهم‌تر اینجاست که مشخص شده سلول‌ها بعد از آلودگی با ویروس، شروع به ساخت تونل‌های جدید به سلول‌های اطرافشان می‌کنند؛ به این معنی که ویروس راهکاری دارد که سلول را مجبور به ساخت تونل‌های بیشتر می‌کند.

قبلاً مشخص شده بود که برخی ویروس‌های دیگر از جمله HIV از همین راهکار جهت انتقال به سلول‌های دیگر استفاده می‌کنند؛ اما حالا این نکته در مورد کرونا هم کشف شده و احتمالاً این یکی از دلایل مهمی است که ویروس در برخی افراد، این همه عوارض متعدد ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید