سازمان ملل برای پایان محاصره یمن اقدام کند


  به گزارش مجله خبری نگار/از المسیره، «محمد عبدالسلام» گفت: تلاش برادران ما در سلطنت عمان فرصت تمدید آتش بس را فراهم کرد.

وی افزود: ما بر اهمیت انجام کار فشرده سازمان ملل متحد در زمینه پرداخت حقوق کارکنان یمنی و بازنشستگان، بازگشایی فرودگاه ها، بنادر و پایان دادن به محاصره تاکید می‌کنیم.

سخنگوی جنبش انصارالله اضافه کرد، مسائل بشردوستانه حقوق طبیعی مردم یمن است و رسیدگی فوری به آن برای ورود به مراحل جدی‌تر و پایدارتر ضروری است.

پیش‌تر خبرگزاری رویترز به نقل از «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، از توافق طرف‌های یمنی برای تمدید ۲ ماهه آتش بس خبر داده بود.

وی گفته بود: تمدید آتش بس یمن در بر گیرنده تعهد طرف‌ها برای مذاکره برای دستیابی به یک توافق گسترده‌تر است.

آتش بس یمن که بار‌ها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیس از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد.

پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آن‌ها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

دیدگاهتان را بنویسید