فرایند تربیت فرزندان دراندیشه دینی

بدین صورت که چون فرد نمی تواند دلخوریهایی که از همسر یا خانواده وی دارد را برطرف کند، سعی می کند با پافشاری و کوتاه نیامدن در شیوه تربیتی مورد نظرش( که مخالف با شیوه ی همسر می باشد) طرف مقابل را تحت تاثیر قرارداده و قدری از ناراحتی اش بکاهد ( یا به عبارتی پیروز شود). 2. توافق نسبی: سعی کنید با یکدیگر به یک توافق نسبی برسید. با توجه به این مطلب، حدود سن 3 یا 4 سالگی برای جداسازی اتاق خواب کودک مناسب به نظر میرسد. همچنین از آیه مورد بحث استفاده میشودکه اتاق خواب والدین، باید جدای از اتاقخواب فرزندان باشد، زیرا اجازه گرفتن برای ورود به اتاق پدر و مادر، همینمعنا را میفهماند. احساسمان از رفتار او را صادقانه به او بگوییم، فرزندمان را تشویق کنیم، نقش یک شنونده ی خوب را برایش داشته باشیم، به وعده هایمان در مورد او عمل کنیم حد و مرز را در روابط مان با او رعایت کنیم. پسر ها در این سن مستقل تر می شوند به همین دلیل صحبت در مورد بلوغ در این محدوده ی سنی مناسب است صحبت آشکار در مورد آنچه او از بلوغش انتظار دارد و نمیداند که بسیار مفید و ضروری است.احساس استقلال و آزادی عمل بیشتری دارد و بیشتر با دوستانش وقت می گذراند با توجه به اینکه پسر نه ساله ی ما در آستانه نوجوانی است بیشتر از گذشته نا فرمان و لجباز می شود باید گاها به او اعتماد کنیم در باره ی مسائل از او نظر خواهی کنیم.

پسر بچه ها در هشت سالگی اعتماد به نفس شان رشد بیشتری دارد تا این حد که فکر می کنند توانایی خیلی زیادی دارند و در صورت شکست دچار غم و اندوه می شوند.مهارتهای اجتماعی اش رشد کرده و بیشتر دوست دارد که مورد تایید دوستانش باشد تغییر مزاج در پسرها در این سن بیشتر از دخترها مشهود است اجازه بروز رفتارهای منفی را در آنها بدهیم ولی روی رفتار های بدش محدودیت وضع کنیم تا یاد بگیرد در دراز مدت رفتارش را مدیریت کند. کودک در هشت سالگی به اواسط دوران کودکی پا گذاشته و سرشار از توانایی های قابل توجه و قدرت یادگیری سریع همراه با یک شخصیت خودکفای در حال رشد است او هم چنان در حال تغییر و بزرگ شدن است مهارتهای شناختی و حرکتی کودک در این سن هر روز بهتر از قبل می شود در خواندن مهارت و اعتماد به نفس بیشتری دارد. پسران در هفت سالگی دقت و توجه گسترده تری دارندو قادرند تا تمرکز بیشتری نسبت به قبل داشته باشند آنها مهارت شناختی و فیزیکی بهتری دارند و هر روز کارهایشان را آسان تر انجام می دهند در تربیت پسر هفت ساله باید صبوری کرد چون حالت نق زدن در او بیشتر شده است و سطح جدیدی از توانایی در صحبت کردن و قادر بودن برای بیان افکارش را کسب کرده است برای جلوگیری از کج خلقی در کودک باید ارتباط خوبی با او برقرار کرده و انتظاراتمان را از او روشن تر نماییم از جمله اینکه صحبت کردن با کودک را در اولویت قرار دهیم تا به ما اعتماد کند و در رابطه با مشکلاتش با ما حرف بزند محدودیت ها و مرزهای روشن را مشخص کنیم به این معنی که چه کارهایی را آزاد است انجام دهد چه کارهایی را نه.

در حدود شش سالگی تغییرات زیادی در پسرها رخ می دهد آنها تفاوتهای چشمگیری از نظر مهارتی و فکری پیدا می کنند دقت و تمرکز و یادگیری شان بیشتر می شود.پسرها در این سن بیشتر خود را شبیه به پدرانشان یا هر فرد مذکری که در پیرامونشان باشد می کنند و مایلند یاد بگیرند چگونه مرد شوند.خشمگین می شوندمعنی حسادت و نفرت را می فهمندعواطف آنها غلیظ تر می شود داشتن رابطه دوستانه و صمیمانه با والدین در این سن بسیار مهم است زیرا این سن در تربیت کودک بخصوص پسرها دوره ی غلیان احساسات است بیشتر تمایل به داشتن دوستان هم سن وسال دارند پسرها معمولا کمتر از دخترها مطیع پدر و مادرند بیشتر لجبازی میکنند برای همین معضلات اجتماعی بیشتر شامل پسران است. سه سالگی ورود از خردسالی به دوران کودکی است کنترل و تربیت پسر در این سن نسبت به دختر کمی مشکل تر است پسران در این سن پر انرژی هستند و این بهترین زمان برای تعلیم آنهاست.آنها در این سن شروع به یادگیری مهارتهای بیشتری می کنند استفاده از اسباب بازیهای و لوازم آموزشی تاثیر بسزایی در یادگیری آنها دارد. در صورتی که پدر ارتباط عاطفی بیشتری با پسرش داشته باشد، انرژی حیاتی از پدر به پسر منتقل می شود و این ارتباط محبت آمیز، به پسر پیغام «پذیرفته شدن از سوی پدر» را می دهد.

این قسمت از فعالیت به تنهایی، برای رشد اجتماعی ، عاطفی ، جسمی و شناختی کودک بسیار مهم است. نه ساله ها در حال تبدیل شدن به افراد مسقل و قادر به انجام مسئولیت های خاص با نظارت بزرگسالان هستند کودکان نه ساله در مواجهه با دوران نوجوانی و آغاز چالش های متعدد فیزیکی و عاطفی هستند.در این سن مسائل مربوط به تصور آنها از بدنشان شروع به رشد می کند. امروزه پسرها نسبت به دخترها بیشتر در زندگی دستخوش حوادث می شوند مانند اخراج از مدرسه،ارتباط برقرارکردنهای ناشیانه،استقبال از خشونت،الکل،مواد مخدر و هزاران نوع از این دست. نمیتوانید توقع داشته باشید که اولادتان هر کاری را که شما میگویید، طبق میلتان انجام دهد، چون شما به عنوان والدینش اینطور گفتهاید. نام نیکو، نماد هویت و شخصیت آیندة هر فرد است. کودک، همچون گلی است که در موقعیت مناسب و زمینه مساعد شکوفا می شود و اگر زودتر از موقع باز شود، به زودی پژمرده خواهد شد. زمانی که فرزندی پا به دنیای پدر و مادر می گذارد علاوه بر ارمغان شادی برای آنها بار مسئولیتی بزرگی به همراه دارد اگر این نوزاد پسر باشد به احتمال قوی تربیت و مسئولیتش سنگین تر نیز خواهد بود در این مقاله می خواهیم به نحوه رشد و تربیت فرزند پسر از بدو تولد تا رسیدن به سن بلوغ بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید