موثر ترین راهکارهای پیشگیری از سرطان پروستات چیست؟

استفاده از گوشت در مقادیر متعادل و از نوع کم چربی، همچنین مصرف لبنیات کم چرب و استفاده از روغن مایع به کاهش میزان مصرف چربیهای اشباع و کاهش خطر بروز بیماریهای مزمن نظیر سرطان کمک میکند. شواهدی وجود دارد مبنی بر انتخاب رژیم غذایی سالم، کم چرب و پر از میوه و سبزیجات که ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات نقش داشته باشد، اگر چه نتایج تحقیقات با هم ادقام شده اند و این به طور مناسب ثابت شده است. برخی مطالعات نشان می دهند که ماهی می تواند به محافظت در برابر سرطان پروستات کمک کند، زیرا آن ها ” چربی خوبی ” بویژه اسیدهای چرب امگا 3 دارند. در حالی که امکان پیشگیری از سرطان پروستات وجود ندارد، برخی از تغییرات در سبک زندگی و ترکیبات طبیعی ممکن است، خطر ابتلای فرد را کاهش دهد. چربیهای غیر اشباع موجود در روغنهای گیاهی مانند زیتون، آفتابگردان و کانولا و مغزها (گردو، بادام، فندق، ..) همچنین اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در انواع ماهی و برخی دانههای گیاهی مانند تخم کتان خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهند.

طبق بررسی محققین درمان های طبیعی مختلفی برای کاهش دادن خطرات ابتلا به سرطان پروستات موجود می باشد که از انواع آنها می توان به مصرف محصولات سویا، اسید های چرب امگا۳، گوجه و قهوه نام برد که در ادامه با خواص آنها بیشتر آشنا می شویم. اگر چه نمی توان بهترین روش برای پیشگیری از سرطان پروستات را نام برد اما روش های طبیعی زیادی از جمله حفظ وزن سالم، ورزش کردن و مصرف مقادیر زیاد میوه و سبزیجات به این امر کمک می کند. اگرچه سرطان پروستات معمولاً به آهستگی رشد می کند اما می تواند مهلک باشد. روشهای طبیعی برای پیشگیری از سرطان پروستات میتوانند تا حدود زیادی خطر این بیماری را از مردان دور کند. برای نشان دادن علائم و نشانههای BPH هستند و این خطر نسبت به مردان جوانتر بیشتر است. در مواردی که درمان دارویی پاسخ ندهد و شدت علائم بیماری در فرد متوسط یا رو به شدید باشد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد تا عمل جراحی انجام دهد. در این مطلب با راه های پیشگیری از پروستات آشنا شدید.

همچنین این اسید ها در مواد غذایی دیگر مانند گردو، دانه های سویا و بذر کتان هم وجود دارند. در ادامه چند درمان طبیعی رایج برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات آمده که به شرح زیر است: محصولات سویا ایزوفلاونها ترکیبات شیمیایی با خواص ضد التهابی هستند و مواد غذایی با بیشترین میزان ایزوفلاونها، محصولات دانههای سویا هستند که از این میان میتوان به شیرسویا و مسیو (خمیر سویا) اشاره کرد. یک مطالعه که در سال ۲۰۰۲ در مجله بین المللی آندرولوژی منتشر شد، ادعا کرد که افزایش تستوسترون یا تستوسترون تراپی، سلامت کلی پروستات را بهبود می بخشد. آنتی اکسیدان ریسک سرطان را با از بین بردن رادیکال های آزاد در بدن کاهش می دهد. مکمل ها در حالی که تا حد زیادی مفید هستند اما جایگزین مراقبت پزشکی منظم نمی باشند. میوه این نخل مدت زیادی توسط بومیان آمریکا و سرخپوستان به سبب خواص مفید غذایی، ادرارآور، آرام بخش، تببر و از بین بر سرفه مورد استفاده قرار میگیرد. درمان های دیگر مانند تزریق درمانی هم ممکن است مفید باشند. محققان معتقدند کورکومین در درمان سرطان مؤثر است.

وی با بیان اینکه از هر چهار فرد بزرگسال، یک نفر فعالیت بدنی کافی ندارد، گفت: فعالیت بدنی کافی، بروز سرطانهای مثانه، کولون، مری، معده و کلیه را در افراد بزرگسال کاهش میدهد. قندها و کربوهیدراتها اندازهگیری شاخص گلایسمیک و گلایسمیک لود نشان میدهد که چگونه کربوهیدراتها و قندها بر سطح قند و انسولین خون فرد اثر میگذارند. اعمالی كه پروستات انجام میدهد، نشان میدهد كه اگرچه بدون پروستات، تقریبا مردان نابارور هستند اما نبود آن نیز تاثیر چندانی در زندگی فرد ندارد. با وجودی که آزمایش مقداری ناراحتکننده است ولی فرد احساس درد نمیکند و فقط مدت کوتاهی طول میکشد. در حالی که یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد ایزوفلاونها خواص سلامتی فراوانی از جمله کمک به پیشگیری از سرطان پروستات دارند، اما جامعه پزشکی امروزه این نظریه را رد کرده و بر این باور است که این ترکیبات شیمیایی نمیتوانند به پیشگیری یا درمان سرطان پروستات منجر شوند و نظر متفاوتی در این باره وجود دارد. شواهد بسیاری مبنی بر اثربخشی اسیدهای چرب امگا ۳ در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد، اما با این حال بسیاری از متخصصان بر این عقیدهاند که اسیدهای چرب امگا ۳ خواصد ضد سرطان قابل توجهی ندارند. اگر چه نمیتوان بهترین روش برای پیشگیری از سرطان پروستات را نام برد، اما روشهای طبیعی زیادی از جمله حفظ وزن سالم، ورزش کردن و مصرف مقادیر زیاد میوه و سبزیجات به این امر کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید