نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان پروستات

آلفوزوسین، دوکسازوسین، تامسولوزین (فلومکس) و سیلودوسین از جمله آلفا بلاکر هایی هستند که معمولا به مردان دارای پروستات های نسبتا کوچک داده می شوند. نتایج مطالعات نشان داده است مردانی که به طور منظم ورزش می کنند، کمتر دچار هایپرپلازی خوش خیم پروستات می شوند و 20٪ کمتر از دیگران به اختلال نعوظ مبتلا می گردند. مطالعهای که در دانشگاه هاروارد امریکا انجام شده نشان داده است مردانی که دو مرتبه در هفته سس گوجهفرنگی مصرف میکنند، ۲۳درصدخطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند. مطالعهای در دانشگاه هاروارد امریکا نشان داد افرادی که با مصرف غلات کامل، میوه، سبزی و حبوبات فیبر بیشتری دریافت میکنند در معرض خطر کمتری برای ابتلابه سرطان پروستات هستند. به علاوه از آنجایی که این آنتیاکسیدان، محلول در چربی است در صورتی که با غذا مصرف شود، اثربخشی بیشتری دارد. نژاد. به دلایلی که هنوز مشخص نشده است، مردان سیاه پوست نسبت به مردان سایر نژادها خطر بیشتری برای این بیماری دارند. ترشح مواد خاص این غده یکی از فاکتورهای لازم برای باروری مردان است. این هورمون باعث بزرگشدن غده میشود بنابراین لازم است به مصرف موادغذایی که میتواند بر تولید هورمونهای جنسی اثر کند دقت شود برای این منظورتوصیه میشود مصرف گوشت قرمز و لبنیات قطع و یا کمشده و به جای آن سبزیجات به رژیمغذایی اضافه گردد تا از تولید بیش از حد هورمون جلوگیری گردد.

در گوشت کبابی و یا سرخشده، ترکیباتی به نام آمینهای هتروسیکلیک تولید میشود که خطربروز سرطان پروستات را بالا میبرند. پزشکان، اغلب از داروهایی استفاده میکنند که باعث کاهش فشار و کاهش میزان تولید هورمون در غدهی پروستات شده و در نتیجه از بزرگترشدن آن جلوگیری میشود. پروستات غده اصلی در تولید مثل مردان است که در باروری نقش بسزایی دارد. غلات، سرشار از فیبرها، سلنیوم، ویتامین E و عناصر فیتوشیمیک هستند که نقش موثری در پیشگیری از سرطان پروستات ایفا میکنند. برای استفاده از این خواص می توانید از روش های پیشنهادی زیر استفاده کنید. یکی از علائم مهم این بیماری درد به دنبال انزال میباشد. درد در آلت تناسلی، لگن و ناحیه رکتال، که اغلب بین پاها نیز احساس میشود و با نشستن بدتر میشود. در صورت بروز آن می توانید از راهکارهای خانگی برای تسکین درد خود استفاده کنید. گفتنی است پروستات یا هیپری پلازی خوش خیم که سبب بزرگ شدن غده پروستات میشود مشکلات زیادی از جمله اختلال در دفع ادرار برای بیمار به وجود میآورد.

تقویت عضلات کف لگن و کاهش تنش موجود در لگن می تواند به بهبود کنترل مثانه کمک کند و ادرار کردن را بسیار آسان گرداند. به کمک یوگا عضلات کف لگن تقویت میشود و قدرت عضلانی افزایش پیدا میکند. ورزش میتواند در کاهش خطر ابتلا به هیپری پلازی پروستات کمک کند. اما در برخی موارد سرطان پروستات تهاجمی است و میتواند ساختارهای مجاور را نیز درگیر کند که در این شرایط بیمار فوت خواهد کرد. این در حالی است که سلولهای تقسیم شده قادر به حمله به بافتهای مجاور و حتی بافتهای دیگر در سرتاسر بدن شده که به این پدیده، متاستاز میگویند. برای کنترل اشتها و افزایش متابولیسم بدن به صورت منظم از گزنه استفاده کنید و از خواص گزنه برای لاغری بهره مند شوید. تا جایی که بدنتان به شما اجازه می دهد به سمت جلو کشیده شوید و دستانتان را به سمت انگشتان پا بکشید. سی ثانیه در این وضعیت بمانید و نفس عمیق بکشید. این کار را با پای بعدی هم انجام دهید. رایج ترین نوع معاینه ای که فوق تخصص پروستات برای تشخیص سلامت غده پروستات در پیش می گیرد معاینه مقعد با انگشت است.

انجام تمرینات قدرتی نیز می تواند در درمان پروستات موثر باشد چرا که این دسته از تمرینات ورزشی می تواند باعث افزایش توده عضلانی شود و همچنین برای حفظ استخوان های سالم و بهبود تعادل مهم است و از افتادن جلوگیری می کند. فعالیت بدنی می تواند سلامت جسمی و احساسی را بهبود بخشیده و موجب کنترل وزن، حفظ عضلات و همچنن کاهش خطر ابتلا و بهبود بیماریها شود. سلنیوم، یکی از املاحمعدنی است که همراه با ویتامینای فعالیت داشته و خطر سرطان و رشد تومور را میکاهد. ویتامینای دریافتی از رژیمغذایی، بهتر از مکمل جذب میشود و خطر سرطان را میکاهد. لیکوپن، عضوی از خانوادهی بتاکاروتن است. چه غذاهایی برای جلوگیری از مشکلات پروستات مناسب است ؟ در مقاله منتشر شده در سال 2009 در دانشگاه جان هاپکینز با نام، برای درمان پروستات چه بخوریم ،به خوبی به اثرات سلنیوم پرداخته شده و گستره ای از ویژگی ها و معایب آن بیان شد. از پزشک خود بپرسید که حدودا چه مدت قرار است در بیمارستان باشید. دقت داشته باشید چنانچه سبزیها بیشتر از مدت مذکور تفتداده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست میدهند. هایپرپلازی خوشخیم پروستات (BPH): این عارضه شامل بزرگ شدن غده پروستات میشود اما سرطانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید