پیشگیری و درمان عفونت پروستات در آقایان

ماساژ التهاب را افزایش میدهد و ممکن است باعث گسترش باکتری به مجرای ادرار، سایر قسمتهای دستگاه ادراری و جریان خون شود. به عنوان مثال، رب گوجه فرنگی و سوپ گوجه فرنگی نسبت به گوجه فرنگی تازه منابع بهتری برای لیکوپن هستند. در مواردی که درمان دارویی در کاهش علائم بهاندازه کافی موثر نباشد، یا مصرف داروها منجر به بروز عوارض جانبی نامطلوب شود یا مشکلاتی نظیر احتباس ادرار یا عود مجدد عفونت مجاری ادراری مشاهده شود، ممکن است فرد برای برداشتن بافت اضافی پروستات نیاز به جراحی داشته باشد. اگر مشکل قبل از وقوع متاستاز تشخیص داده شود، درمان و پیش آگهی بسیار مثبت است. اگر پروستات شما باعث بروز علائم شود، پزشک به احتمال زیاد برای بهبود و مدیریت مشکل برایتان داروهایی از خانواده مسدودکنندههای آلفا و مهارکنندههای -5 آلفا ردوکتاز تجویز خواهد کرد. اما خبر خوب این است که با مصرف غذاهای مفید برای پروستات و رژیم غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی خاص از ابتلاء به بیماری پروستات پیشگیری می کنید. همچنین پزشک ممکن است برای بررسی عفونت مثانه از شما نمونه ادرار بگیرد، که با آنتیبیوتیک قابل درمان خواهد بود.

نقش رژیم غذایی در جلوگیری از بزرگی خوشخیم پروستات و درمان علائم آن همچنان در دست بررسی است. هنگامی که داروها به درمان پروستات بزرگشده کمک نکنند میتوان از روشهای دیگری بهغیر از جراحی برای بهبود علائم استفاده کرد که در مطب پزشک ارائه میشوند. اما این موضوع فقط مختص زمانی است که این سرطان در بدن به وجود می آید. داروهای این دسته با کاهش سطح هورمون مردانه که در رشد پروستات نقش دارند، به آرامی باعث کوچک شدن اندازه پروستات میشوند و درنتیجه از فشار آن روی مجاری ادرار میکاهند. فوریت موقت و تکرر ادرار نیز ممکن است پیش بیاید. همچنین این مواد سرشار از گوجه فرنگی و محصولات آن نیز مانند سس و رب با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات رابطه ی مستقیم داشته و باعث کاهش سطح PSA خون می شود. بهترین گزینه برای شما بستگی به علائم، میزان شدت آنها یا دیگر بیماریهای احتمالی شما دارد. غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی فرد بستگی دارد. میتوانید با دارو شروع کنید و اگر بهبودی حاصل نشد به سراغ درمانهایی با حداقل تهاجم بروید.

عوارض جانبی این روش میتواند شدید باشد و در بسیاری از موارد ممکن است بهبودی در علائم دیده نشود. درمان ترکیبی با دارو نیز از گزینههای دیگر است که میتواند در کاهش علائم مربوط به هایپرپلازی خوشخیم پروستات موثر باشد. بنابراین ورزش کردن به میزان 3 بار در هفته، می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش دهد و از پیشرفت آن جلوگیری نماید. به گفته انجمن اورولوژی آمریکا، جراحی بهترین اثر در از بین بردن علائم را دارد اما ممکن است خطرهای آن بیشتر از دیگر درمانها باشد. پروستات یکی از اندامهای دستگاه تولید مثل مردان است، که ساختاری غدهای و محکم دارد و در قاعده مثانه در ابتدای مجرای میزراه قرار دارد. نظارت منظم این خطر را دارد که ممکن است سرطان در بین معاینات دوره ای رشد و گسترش یابد و باعث شود سرطان کمتر بهبود یابد. برخی مواد غذایی با خواص اعجاب انگیز خود در فهرست قویترین ضد سرطان ها قرار دارند. در بعضی موارد یک لوله توری فلزی به نام استنت برای باز کردن و باز نگه داشتن مجرای ادرار درون آن قرار میدهند. اثرگذاری این داروها بیشتر از مسدودکنندههای آلفا زمان میبرد اما بعد از سه ماه شاهد بهبود در جریان ادرار خواهید بود و طی شش ماه تا یک سال اندازه پروستات تقریبا یکچهارم کاهش پیدا خواهد کرد.

محققان نشان دادهاند که علائم بزرگی پروستات در موشهایی که قرص Zi-Shen را مصرف کردهاند، کاهش پیدا کرده است. اگر علائم ادراری خفیف باشند، بیمار با تغییر روش زندگی روزانه، می تواند علائم خود را تا حد زیادی کاهش پیدا دهد. این روش تحت کنترل کامپیوتر، یک ناحیه تعریفشده در پروستات را گرم میکند در حالی که بافتهای مجاور حفاظتشده هستند. اغلب پزشکان این روش را گزینه خوبی برای بیشتر مردان نمیدانند. این داروها برای مردانی که پروستاتشان بهطور نرمال تا متوسط بزرگ شده تاثیرگذارتر خواهند بود. این داروها برای مردانی که با احتباس شدید ادرار و عفونتهای مکرر دستگاه ادراری درگیر هستند، مناسب نیستند. نشانهی شایع بزرگی خوش خیم پروستات نیاز مکرر به ادرار کردن است. از عوارض جانبی آن میتوان به ادرار دردناک برای مدت چند هفته اشاره کرد. یک سیستم خنککننده در طول این عمل از دیوار مجرای ادرار محافظت خواهد کرد. همچنین برای کسانی که بیماری ثانوی دیگری دارند و سن و سال آن ها بالاست پیشنهاد می شود حتما در این زمینه تحت مراقبت فعال قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید