چگونه از ابتلا به سرطان پروستات پیشگیری کنیم

سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید. پروستات در بدن وظایفی را بر عهده دارد که بسیار حائز اهمیت است، این غده کنترل ادرار را امکانپذیر می کند که این کنترل از طریق فشار به قسمت آغازین پیشابراه شکل می گیرد. همچنین سویا نیز دارای ترکیباتی ویژهای است که از رشد تودههای سرطانی در سلولهای پروستات جلوگیری میکنند. به طور دقیق نمی توان گفت چه عاملی موجب بزرگ شدن پروستات می شود، اما عواملی که می تواند در بزرگ شدن این غده نقش داشته باشد، شامل؛ چاقی مفرط، نداشتن فعالیت، دیابت و پیشینه خانوادگی در ابتلا به پروستات در سالمندان است. به گزارش عصر ایران به نقل از “ایزی هلث آپشنز”، ایجاد تغییرات در سبک زندگی یکی از روشهای طبیعی است که میتوانید برای کوچک شدن اندازه پروستات مد نظر قرار دهید.

ریسک ابتلا به سرطان پروستات در مواردی که این بیماری قبل از سن ۶۰ سالگی تشخیص داده شود افزایش خواهد یافت. همچنین، چای سبز در مهار ۵-آلفا ردوکتاز، آنزیمی که در بزرگ شدن پروستات نقش دارد و تبدیل عادی تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) را کاهش میدهد، موثر عمل میکند. نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند. قطع کردن عرضه تستوسترون می تواند سبب مرگ یا رشد آهسته تر سلول های سرطانی شود. با تشخیص و درمان به موقع میتوان میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را کاهش داد. سرطان پروستات در سالمندان و مردان در سنین مختلف پس از سرطان ریه، رایج ترین سرطانی است که موجب مرگ می شود. یکی از شایع ترین انواع سرطان در میان آقایان به غیر از سرطان پوست سرطان پروستات است و اغلب هیچ گونه علائمی را ایجاد نمیکند. زمانی که در حال ادرار است، توانایی دفع کامل آن را ندارد. به مثانه آسیب وارد می شود : در صورتی که مثانه به صورت کامل تخلیه نگردد، دیواره مثانه به دلیل کشش زیادی که وجود دارد دچار ضعف می شود و عضلات آن، شل می شود و توانایی انقباض کامل نخواهد داشت.

در نگهداری ادرار مشکل ایجاد می شود و مشکل حبس ادرار را به دنبال دارد : برای رفع این مشکل ممکن است که سوند گذاری انجام شود تا ادرار از مثانه خارج شود. بزرگ شدن عادی و یا خوش خیم پروستات که در مردان بالای چهل سال بسیار شایع است، مشکل چندانی ایجاد نمی کند. در حقیقت، اعتقاد بر این است که مصرف روزانه گوشت قرمز خطر بزرگ شدن پروستات را سه برابر میکند. محققان بعد از تعدیل عوامل موثر مانند: سن، نژاد (این بیماری در مردان آفریقایی-آمریکایی بیشتر دیده می شود)، شاخص توده بدنی، وضعیت سیگار کشیدن، دریافتند که در مردانی که بیشتر از سه قرص آسپرین در هفته مصرف می کنند، 24 درصد خطر ابتلا به سرطان کشنده پروستات کمتر است؛ اما مصرف آسپیرین خطر ابتلا به سرطان پروستات یا ابتلا به بیماری پیشرونده را در آن ها کاهش نمی دهد. تنفس عمیق، تمرینات آرامش یابی، ورزش و حذف محیط پر استرس می تواند موثر باشد.

آووکادو از جمله معدود مواد غذایی است که مقدار خوبی از بتا-سیتواسترول، مادهای موثر در کاهش التهاب پروستات، را ارائه میکند. علاوه بر این غده پروستات نقش مهمی در باروری مردان ایفا می کند و مایعی را می سازد که قسمتی از مایع منی است وظیفه این مایع این است که اسپرم ها را در شرایط فعال نگه دارد. در ترکیب مایع حاصل از غده پروستات ماهیت قلیایی و مواد مغذی وجود دارد که برای فعالیت اسپرم ها لازم است. از بیماران سیگاری خواسته میشود که کشیدن سیگار را ترک کنند یا کاهش دهند، چون استعمال دخانیات خطر عفونت سینه و لخته شدن خون را افزایش میدهد. در یکی از جدیدترین مطالعات، عصاره آب انار در پیشگیری از بزرگ شدن پروستات ناشی از فعالیت تستوسترون موفق بوده است. چربیها باعث افزایش تولید تستوسترون و سایر هورمونها میشوند و تستوسترون برای سرعت بخشیدن به رشد سرطان پروستات تاثیر گذار است. داروهایی که از رسیدن تستوسترون به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند. اما در برخی موارد سرطان پروستات تهاجمی است و میتواند ساختارهای مجاور را نیز درگیر کند که در این شرایط بیمار فوت خواهد کرد. برخی از این گزینهها شامل داروهایی برای بزرگی پروستات هستند که میتواند برخی عوارض جانبی ناخوشایند را به همراه داشته باشد و همچنین درمانهای طبیعی و گیاهی نیز در دسترس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید