چگونگی جلوگیری از بروز موخوره – Salamatnews

برای پیشگیری از موخوره از شانه دانه درشت چوبی استفاده کنید. البته این کار باعث نمیشود که موهای جدا شده دوباره به هم بچسبند ولی باعث میشود که بقیه موهای شما محکم و قوی شوند و از بدتر شدن موخوره جلوگیری میکند. توجه داشته باشید که اگر موخوره را نادیده بگیرید و اقدام به کوتاه کردن موها نکنید؛ موها آنقدر آسیب میبینند تا در نهایت از قسمت موخوره شده جدا شوند. اسپری های دوفاز برای همه موها مناسب است. روبالشیهایی که از جنس نخ و کتان هستند ممکن است ارزانتر باشند ولی بافت آنها به شکلی است که باعث اصطکاک زیاد موها با بالش و کشیده شدن موها میشود. پارابن هم یک ماده نگهدارنده است که ممکن است به سرطان منجر شود و بهتر است از آن اجتناب کنید. تا جایی که ممکن است، سعی کنید موهایتان با جریان هوا خشک شوند و از سشوار و حالتدهندههای حرارتی استفاده نکنید. هر بار که موهایتان را با شامپو میشویید، از روغن آرگان استفاده کنید. دقت داشته باشید که استفاده بیش از حد شامپو باعث از بین بردن تمام چربی موها میشود؛ در صورتی که مقداری چربی برای موها لازم است و از دست رفتن همه آن باعث آسیب دیدن مو میشود.

در آخر موهایتان را یکبار با آب خالی و دو بار با شامپو بشویید. بعد از این مدت کافی است موهایتان را با آب ولرم شست و شو دهید. حالا که ماسکهای مفید برای پیشگیری از موخوره را شناختید باید بدانید که استفاده از ماسک، کافی نیست. حتی اگر برای موهایتان از بهترین نرمکنندهها به میزان مناسب و کافی استفاده کرده باشید، باز هم گرفتار موخوره میشوید. نحوه مراقبت و رسیدگی به موهای صاف، با موهای فر یا وز متفاوت است، هر کدام از ما با ویژهگیهای وراثتی متفاوت، پوست و موی مخصوص به خودمان را داریم و میدانیم که عوامل دیگری مثل آب و هوا و جغرافیای محل زندگیمان هم بر پوست و موی ما بیتاثیر نیستند. سپس موهایتان را بالای سرتان جمع کنید، با حوله یا کلاه پلاستیکی بپوشانید و ۳۰ دقیقه صبر کنید. فراموش نکنید که اگر موهایتان دچار موخوره شود، هیچ راهی برای از بین بردن موخوره وجود ندارد و تنها راه آن کوتاه کردن مو از بالای موخوره است.

با خشک شدن موها، گرههای بیشتری در آن پیدا میشود و تلاش برای باز کردن گرهها درنهایت باعث شکستگی مو خواهد شد. هنگامی که تلاش می کنید تا گره های موی خود را باز کنید احتمال دارد با کشیدن آن باعث شکستگی موها شوید. کمبود آمینواسید در موها باعث بروز شکنندگی و ایجاد موخوره میشود. ولی میتوانید با مرتب نگه داشتن مو و کوتاه کردن هر چند وقت یک بار، از ایجاد موخوره جلوگیری کنید. در این بخش از بکار بردن روغنهایی از قبیل آووکادو و نارگیل گرفته تا روغن ماهی و مواد دیگری که موجب مرطوب نگه داشتن موها میشوند، بهترین روشهای از بین بردن موخوره بدون نیاز به مراجعه به سالنهای زیبایی را ارائه خواهیم داد. موهایتان را از معرض مواد شیمیایی دور نگه دارید. اگر دوست دارید به درمان موخوره های فعلی دست پیدا کنید، باید روش سشوار کشیدن به صورت درست را بدانید، در غیر این صورت موخورهها دوباره ایجاد شده و بیشتر میشوند. این کار باعث میشود که موهای شما با بلندتر شدن، دوباره در معرض دو شاخه شدن قرار نگیرد و شکاف بین موخورهها تا بالای سر ادامه پیدا نکند. به عنوان نمونه، استفاده از ماسک مو با قدرت نرمکنندگی زیاد به صورت هفتگی میتواند حرکت موخوره به سمت بالای ساقه مو را متوقف کند.

بهترین و موثرترین راه برای خلاص شدن از شر موخوره، کوتاه کردن موهاست. اگر پیش از این، برای پیشگیری کردن از موخوره، موهایتان را هر شش تا هشت هفته یک بار کوتاه میکردید یا هنوز با مشکل موخوره در موهایتان مواجه هستید، برای جلوگیری از آسیب بیشتر، موهای خود را از ۴ سانتیمتر بالاتر از جایی که مو دوبخشی شده است کوتاه کنید. در کنار کنترل پیشروی موخوره، موها نظم و زیبایی خاصی هم پیدا میکنند. با اینحال اگر موهایتان سفید میشود و باید از رنگ مو استفاده کنید، سعی داشته باشید که تعداد دفعات رنگ کردن را به حداقل برسانید تا موها کمتر آسیب ببینند. برای خضاب از گیاهانی استفاده می شده که علاوه بر رنگدهی بالا، دارای خواص نرم کنندگی و پاک کنندگی نیز بودند. علاوه بر نارگیل، روغن های آبرسان دیگری نیز مانند روغن کندش، می توانند در پیشگیری از موخوره موثر باشند. سعی کنید از شامپوهایی با ترکیبات سخت مانند لوریل سولفات آمونیوم یا لوریل سولفات سدیم خودداری کنید. عواملی مانند براشینگ، رنگ کردن و استفاده از ابزارهای حرارتی موجب آسیب دیدن مو و ایجاد موخوره میشوند. علاوه بر این، شامپوها و نرمکنندههای خوب موجب تقویت و حفاظت از تارهای مو در برابر اکثر فاکتورهای خارجی از قبیل آسیب مکانیکی مو یا رنگ زدن میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید