گزارش‌هایی از وقوع درگیری و نقض آتش‌بس در قره باغ


به گزارش مجله خبری نگار،به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک نظامی ارتش این کشور در پی آتش نیرو‌های نظامی ارمنستانی در قره باغ کشته شده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این خصوص گفت که نیرو‌های نظامی ارمنستانی صبح امروز مواضع ارتش این کشور در استان لاچین را زیر آتش سنگین قرار دادند.

گزارش باکو در این خصوص حاکیست: آنار کاظم اف، سرباز ارتش آذربایجان در نتیجه اصابت گلوله شلیک شده از سوی نیرو‌های ارمنستانی در قره‌باغ جان خود را از دست داده است.

در همین ارتباط، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: ارمنستان توافق سران روسیه، آذربایجان و ارمنستان پس از جنگ دوم قره باغ را به کرات نقض کرده و به تلاش‌ها برای عادی سازی روابط آسیب وارد می‌کند.

در این بیانیه آمده است: این حادثه خونین امروز بار دیگر نشان داد که ارمنستان توافق سه جانبه امضا شده توسط رهبران روسیه، آذربایجان و ارمنستان در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ را به شدت نقض کرده است. این اقدام نشان دهنده بی احترامی ارمنستان به تلاش‌های میانجی‌های بین المللی است. تمام مسئولیت حادثه در خاک آذربایجان بر عهده رهبری سیاسی و نظامی ارمنستان است که هنوز گروه‌های مسلح خود را از خاک این کشور همسایه خارج نکرده است.

از سوی دیگر، به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، وزارت خارجه ارمنستان نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: از جامعه جهانی می‌خواهیم جلوی رفتار تهاجمی آذربایجان در قره‌باغ را بگیرد.

به گزارش الجزیره، وزارت دفاع روسیه هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که آتش بس در قره باغ نقض شده است.

در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه در این باره آمده است: ما برای تثبیت اوضاع در قره باغ کوهستانی تلاش می‌کنیم.

روابط میان دو جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) از سال ۱۹۹۱ و در پی ورود نظامیان ارمنستان به منطقه قره باغ رو به تیرگی گرایید.

این مناقشه به طور ناگهانی در سپتامبر سال گذشته به اوج خود رسید و پس از ۴۴ روز مناقشه خونین سرانجام در دهم نوامبر ۲۰۲۰ با امضای توافقی میان باکو- ایروان و با وساطت روسیه به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید