۵۵۰ میلیون دلار تسلیحات جدید به اوکراین ارسال می‌کنیم


به گزارش مجله خبری نگار/سخنگوی شورای امنیت ملی دولت بایدن عصر دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که بسته جدید تسلیحاتی آمریکا به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار شامل مهمات بیشتر برای سیستم‌های راکتی پیشرفته خود کِششی موسوم به هیمارس و همچنین مهمات برای توپخانه خواهد بود.

وی ادامه داد: این رقم کل کمک‌های نظامی به اوکراین از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور را به بیش از ۸ میلیارد دلار افزایش می‌دهد.

وزیر دفاع اوکراین اعلام کرد که کشورش چهار سامانه موشکی (HIMARS) را از آمریکا دریافت کرده است.

 از خبرگزاری آناتولی، الکسی رزکینوف وزیر دفاع اوکراین گفت: ما ثابت کرده ایم که اپراتور‌های هوشمند این سلاح هستیم، صدای رگبار سامانه موشکی هیمارس به آهنگ برتر تابستان امسال در خط مقدم جنگ تبدیل شده است.

سامانه موشکی هیمارس ساخت آمریکا در اواخر سال ۱۹۹۰ توسعه یافت و این سامانه توانایی حمل شش راکت ۲۲۷ میلی متری با پرتاب فاصله ۹۲ کیلومتری دارد.

ماه گذشته جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که جو بایدن آماده تامین سامانه موشکی ATACMS به اوکراین ندارد که بردی معادل ۳۰۰ کیلومتر (۱۹۰ مایل) دارد.

به گفته کارشناسان نظامی، راکت‌های دوربرد اهدایی آمریکا به ارتش اوکراین با توان انهدام و زمین‌گیر کردن نیرو‌های روس در شرق دونباس، می‌تواند جنگ را وارد مرحله تازه‌ای کند و راه را برای پاتک نیرو‌های اوکراین هموار سازد.

دیدگاهتان را بنویسید